Zalety i wady transportu drogowego

Transport drogowy odgrywa bardzo ważną rolę w przepływie towarów między kontrahentami. Choć jego cena nie jest najtańsza, to zdecydowanie ma przewagę nad innymi metodami transportu. W 2015 r. za pomocą samochodów przewieziono 83% wszystkich towarów.

Zalety transportu drogowego

Największą zaletą transportu samochodowego jest jego mobilność. Towary mogą dotrzeć praktycznie do każdego miejsca. Do wielkości ładunku można dopasować ładowność samochodu, co pozwala na optymalizację kosztów. Firmy spedycyjne współpracują z wieloma przewoźnikami dysponującymi zróżnicowaną flotą samochodową.

Transport drogowy zapewnia także przewożenie towarów w specjalnych warunkach, np. chłodniach z dodatkowymi komorami mrożącymi.
Sprawna organizacja transportu drogowego zapewnia realizację usługi „door to door” (od drzwi do drzwi), co znacznie skraca czas dostarczania towaru.

Wady transportu samochodowego

W porównaniu do transportu kolejowego przewóz jednostkowy jest droższy i mało przydatny w przypadku przewozu towarów masowych.

Największą wadą transportu samochodowego jest jego niekorzystny wpływ na środowisko. I nie wiele zmieniają w tym zakresie coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące jakości paliwa i stanu technicznego samochodów.

Mimo pewnych wad transport drogowy towarów pod względem logistycznym nadal pozostaje najbardziej optymalnym rozwiązaniem

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.