Filtr cząstek stałych, a stosowanie preparatów DPF

Każdy właściciel pojazdu samochodowego z silnikiem diesla powinien zadbać o właściwy stan filtra cząstek stałych. Aby uniknąć kosztownej naprawy warto co jakiś czas sięgnąć po sprawdzony i niezawodny preparat do czyszczenia DPF.

Co to jest jest filtr DPF?

Filtr DPF to część układu wydechowego samochodu z silnikiem Diesla. Jego zadaniem jest wychwytywanie cząstek sadzy oraz popiołu, które to są emitowane przez silnik, a następnie przepuszczane przez układ wydechowy. Jest to bardzo istotna funkcja, gdyż filtr DPF przyczynia się nie tylko do sprawnego funkcjonowania pojazdu, lecz także do ochrony środowiska naturalnego. Warto pamiętać o tym, że substancje wychwytywane przez filtr cząstek stałych są rakotwórcze.

Dużym problemem jest fakt, że podczas jazdy tylko i wyłącznie na krótkich odcinkach filtr cząstek stałych zapycha się. Co prawda jeżdżąc tylko i wyłącznie po mieście, filtr zostanie wprawdzie rozgrzany, ale nie uda się go dokładnie wypalić. Prawidłowe wypalanie filtra odbywa się tylko podczas w miarę szybkiej, jednostajnej jazdy, na przykład autostradą czy drogą ekspresową.

Niezawodne preparaty do czyszczenia filtra cząstek stałych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli pojazdów z silnikami diesel wielu producentów oferuje niezwykle skuteczne preparaty do czyszczenia filtrów cząstek stałych. Środki te w skuteczny sposób przywracają przepustowość, bowiem usuwają z wnętrza filtra nagromadzone osady oraz popiół. Użycie tych preparatów nie wymaga demontażu DPF, a aplikacja zazwyczaj odbywa się przez jeden z czujników.

Dobrej jakości środek czyszczący powoduje, że sadza zaczyna spalać w niższej temperaturze, nawet podczas wykonywania krótszych podróży. Ponadto bardzo skutecznie czyści filtr oraz znacznie wydłuża okres jego użytkowania.

Posiadaczom diesli, które to są wyposażone w filtr cząstek stałych poleca się, aby regularnie dbali o jego prawidłową eksploatację. Warto zatem co jakiś czas udać się na przejażdżkę drogą szybkiego ruchu oraz wyposażyć się w odpowiedni preparat.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.