Czym kierować się wybierając opony zimowe?

Wybór opon zimowych wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać. Uwagę zwrócić należy na kilka istotnych czynników. Opony na sezon zimowy warto jest dobrać w sposób przemyślany. Ma bowiem bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Rozmiar opony

Wymiana opon często związana jest z ich kupnem. Te z poprzedniego sezonu nie nadają się już do użytku i konieczny jest wybór nowych. Przy zakupie nowych opon zimowych szczególną uwagę zwrócić należy na ich rozmiar. Rozmiar opon zawsze zapisany jest w postaci ciągu liczb i liter. Pamiętać należy, aby zawsze kupować opony w tym samym rozmiarze. Informacja o rozmiarze znajduje się ma ścianie bocznej opony.

Indeks nośności opony

Kolejnym ważnych czynnikiem jest indeks nośności opony. Jest to największe dopuszczalne obciążenie opony podczas jazdy z maksymalną prędkością. Bardzo ważne jest, aby nigdy nie montować opon, których indeks nośności jest niższy niż ten zalecany dla danego modelu samochodu. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy.

Indeks prędkości opony

Poza indeksem nośności bardzo ważny jest także indeks prędkości opony. Jest to informacja o maksymalnej dopuszczalnej prędkości dla danego modelu. Opony zimowe powinny mieć mniejszy indeks prędkości. Nie powinien być on jednak niższy niż Q czy do 160 km/h.

Prawidłowa wymiana ogumienia

Samo kupno opon to jednak nie wszystko. Istotna jest również odpowiednia wulkanizacja. Opony zmieniane zawsze powinny być w dobrych i renomowanych warsztatach. Od jakości usług danego zakładu wulkanizacyjnego zależeć będzie późniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy. Opony muszą być prawidłowo wymienione a koła solidnie zamontowane. To bardzo ważne, zwłaszcza podczas okresu zimowego, kiedy jazda zawsze jeszcze narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa na drogach.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.