Pierwszy wyścig na olsztyńskim torze wyścigowym odbył się w 1936 r.

W latach 1936-1939 na torze wyścigowym w Olsztynie odbyło się ponad 100 wyścigów dla różnych miłośników samolotów i samochodów. Pierwszy wyścig na torze odbył się 2 czerwca 1936 r., gdzie 3 pierwsze miejsca zajęli polscy piloci. Uważa się, że pierwszy wyścig pojazdów odbył się w 1938 roku.

W czasie wojny tor był również wykorzystywany jako baza lotnicza, z czego wynika, że ostatni wyścig na olsztyńskim torze odbył się 5 grudnia 1939 roku, tuż przed rozpoczęciem niemieckiej inwazji na Polskę. W czasie wojny tor wyścigowy był wykorzystywany jako część niemieckiej infrastruktury lotniczej, gdzie służył jako baza niemieckich sił powietrznych.

# Jest to najstarszy działający tor wyścigowy w Polsce

Centralny Klub Lotniczy Country Club znajduje się około 25 km na południe od Olsztyna w miejscowości Brzeg Dolny. Jest to najstarszy działający tor wyścigowy w Polsce.

Tor, który jest w ofercie firmy Autonator był gospodarzem wielu krajowych i międzynarodowych imprez, w tym Mistrzostw Europy w Dragach, Mistrzostw Europy w Hot Rodach, Motocyklowych Mistrzostw Świata, Mistrzostw Świata w Dragach oraz Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze.

Tor ma długość 2,2 km, różnicę wzniesień 90 metrów i 16 zakrętów. Całkowita szerokość toru wynosi 75 metrów, a nawierzchnia wyścigu wykonana jest z asfaltu. Na torze znajduje się rekord najszybszej prędkości motocykla wynoszący ponad 300 km/h, ustanowiony przez Jakuba Knolla w 2002 roku.

Jest to jeden z dwóch torów wyścigowych zbudowanych przez siły niemieckie podczas II wojny światowej

Tor wyścigowy Central Aviation Country Club jest jednym z dwóch torów wyścigowych zbudowanych przez siły niemieckie podczas II wojny światowej jako część ich infrastruktury lotniczej.

Drugi tor został zbudowany w mieście Poznań i był używany jako główne lotnisko i baza lotnicza. Po wojnie oba tory zostały przebudowane do użytku jako tor gokartowy i drag strip.

Tory te gościły różne krajowe i międzynarodowe zawody, w tym Mistrzostwa Europy w Dragach, Mistrzostwa Europy w Hot Rodach, Motocyklowe Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Świata w Dragach oraz Mistrzostwa Europy Balonów na Ogrzane Powietrze.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.