Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy? Porównanie parametrów.

Stojąc przed wyborem alkomatu, niezależnie, czy do użytku prywatnego, czy też na przykład do firmy z myślą o częstym badaniu pracowników, należy podjąć decyzję, czy lepszym rozwiązaniem będzie alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy. Oba te urządzenia mają swoje wady i zalety, jednak znacznie się różnią dokładnością, niezawodnością, a także ceną.

Parametry alkomatów

Nazwa alkomatu pochodzi od rodzaju sensora, jaki odpowiada za badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Różnice między sensorami powodują, że parametry alkomatów także są różne. Wśród cech, jakimi można scharakteryzować alkomaty są:

  • stabilność
  • czułość
  • dokładność
  • żywotność
  • cena

Alkomat półprzewodnikowy

który alkomat

Alkomat półprzewodnikowy charakteryzuje się dość niską stabilnością pomiaru – oznacza to, że należy go relatywnie często kalibrować, w praktyce raz na kilkadziesiąt pomiarów. Można zaobserwować utratę stabilności pomiaru w momencie, w którym kilka pomiarów pod rząd daje różne wyniki. Czułość alkomatów półprzewodnikowych jest niższa niż w alkomatach elektrochemicznych – z reguły rozdzielczość takiego alkomatu umożliwia na odczytanie wyniku z dokładnością do jednej cyfry po przecinku, czasem do setnych części. Dokładność alkomatów półprzewodnikowych nie zachwyca – obarczone są one aż 20% błędem w przypadku tańszych urządzeń do maksymalnie 5% błędu. Żywotność tego typu alkomatów także jest mało zadowalająca, wysoce prawdopodobne, że nie będzie możliwa wymiana sensora w urządzeniu ani jego kalibracja, należy zwrócić na to uwagę przy zakupie. Korzystna jest natomiast cena takiego alkomatu, są one bowiem znacznie tańsze od elektrochemicznych.

Alkomat elektrochemiczny

W porównaniu do alkomatu półprzewodnikowego, alkomat elektrochemiczny cieszy się dużą stabilnością pomiaru, co również przekłada się na rzadkie kalibracje. Rozdzielczość tego typu alkomatu jest większa, możliwy jest pomiar do tysięcznych części promila. Ponadto błąd pomiaru w alkomatach elektrochemicznych jest niezwykle niski. Żywotność tych alkomatów z reguły jest większa od półprzewodnikowych odpowiedników, oczywiście zależy to również od ceny. Koszt takiego alkomatu jest niestety jednak dużo wyższy – może nawet kilkanaście razy przewyższyć koszt alkomatu półprzewodnikowego.

Jaki werdykt?

Decyzja, czy odpowiedniejszy będzie alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Do sporadycznego, prywatnego użytku można się zdecydować na tańsze urządzenie. Jednak w przypadku zakupu alkomatu do firmy – nie warto oszczędzać i zainwestować w profesjonalny alkomat elektrochemiczny.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.