OC, czyli dlaczego warto ubezpieczyć swój samochód?

poważny wypadek na drodze expresowejUbezpieczenie OC musi w Polsce posiada każdy właściciel samochodu. W przeciwnym razie – w przypadku spowodowania wypadku – będzie on zmuszony do zapłacenia nie tylko za szkodę na rzecz osoby trzeciej, ale również kary, jaką nakłada UFG na osoby, które nie posiadają polisy. O ubezpieczeniach dodatkowych jednak, takich jak Autocasco, Assistance czy NNW decydujemy samodzielnie. Możemy je zakupić, bądź też nie.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które chroni daną osobę i pokrywa koszty związane z naprawą szkody wyrządzonej przez właściciela pojazdu w razie wypadku, bądź czynu niedozwolonego.

Oznacza to zatem, że jeśli doprowadzimy do wypadku i uszkodzimy samochód osoby trzeciej, wówczas naprawę jego auta pokrywa ubezpieczyciel. Podobnie jest w drugą stronę – jeśli osoba trzecia uszkodzi nasz samochód, wówczas jego ubezpieczyciel jest zobowiązany pokryć szkody.

Ubezpieczenie samochodu OC, czyli jak obliczyć składkę?

Cena ubezpieczenia OC jest ustalana przez ubezpieczyciela – takiego. Na jego wysokość składa się na przykład marka auta, model, rok jego produkcji, a także pojemność silnika. Nierzadko też ważne jest to, czy przeprowadzono tuning samochodu. Zwykle ubezpieczyciel dopytuje się również, czy autem będzie kierował inny kierowca. Nie trzeba takich danych podawać, ale w przypadku, kiedy do wypadku doprowadzi osoba inna niż właściciel samochodu, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów naprawy. Co więcej, pod uwagę są brane między innymi takie dane jak doświadczenie właściciela pojazdu za kierownicą, jego wiek, miejsce zamieszkania (największe składki płacą osoby do 26. roku życia, a także ci, którzy mieszkają w mieście, bądź województwie o statystycznie największej ilości kolizji i wypadków).

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.