Jak wybrać prostownik akumulatorowy?

Prostowniki akumulatorowe to urządzenia, bez których właściciele samochodów nie wyobrażają sobie zimy. To sprzęt, który po prostu powinno się mieć, bo może się on przydać w wielu sytuacjach. Na co zwracać uwagę wybierając urządzenie dla siebie?

Prąd ładowania

Prąd ładowania prostownika nie może przekraczać jednej dziesiątej pojemności akumulatora. Czyli, jeśli akumulator ma 60 A, to prostownik powinien mieć prąd ładowania o wartości 6 A. To prosta proporcja, którą powinno się zapamiętać, by nie uszkodzić akumulatora i prostownika oraz, by czas ładowania był przyzwoity. W przypadku dobrania zbyt małego prądu ładowania, naładowanie akumulatora będzie trwało bardzo długo, co może być prawdziwym problemem, jeśli właścicielowi samochodu zależy na czasie i chciałby jak najszybciej ruszyć w drogę.

Napięcie zasilające i wyjściowe

W przypadku napięcia zasilającego prostownik akumulatorowy (sprawdź) sprawa jest dość prosta. Najczęściej jest to prąd 230 V, bo właśnie taki płynie w gniazdku elektrycznym. Jeśli chodzi o napięcie wyjściowe, to sprawa jest już bardziej skomplikowana. Napięcie wyjściowe prostownika musi być takie samo jak napięcie wyjściowe akumulatora. Oznacza to, że jeśli akumulator ma na wyjściu 6 V, to dokładnie tyle samo musi mieć prostownik. Są też prostowniki wielofunkcyjne, w których napięcie można regulować. W ten sposób to samo urządzenie może naładować akumulator w samochodzie i w motorze. W przypadku posiadania kilku różnych pojazdów warto wybierać takie właśnie uniwersalne modele.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.