Czy opony całoroczne mają sens?

Żaden kierowca nie lubi jeździć do wulkanizatora. Wiąże się to z koniecznością stania w kolejce, tracenia czasu, płacenia dużych pieniędzy za wymianę opon, a także frustracji, bo często opona jest po wymianie źle wyważona. A przecież można zapomnieć, że wulkanizacja w ogóle istnieje i zakupić opony całoroczne. Czy faktycznie one działają?

Dlaczego przeprowadzana jest wymiana opon?

Dwa razy do roku każdy kierowca udaje się do wulkanizatora, żeby wymienić opony w swoim pojeździe. Czyni to z bardzo prostego powodu, wraz ze spadkiem temperatury i opadami śniegu lub marznącego deszczu, drastycznie spada przyczepność na drodze, co prowadzi do ryzyka wypadku. W związku z tym konieczne jest jej zwiększenie, najlepiej poprzez wymianę opon na takie, które swoją charakterystyką lepiej będą odpowiadały zachodzącym zmianom pogodowych. Niestety opona zimowa jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę, co powoduje, że nie można jej używać w lecie, ponieważ bardzo szybko dokona ona swojego żywota.

Jedna opona, cały rok

Niestety regularna wymiana opona z zimowych na letnie i odwrotnie oznacza sporo kłopotów dla kierowcy. Właściciel samochodu musi nie tylko kupić dwa komplety opon, z czego jeden cały czas gdzieś przechowywać, lecz dodatkowo musi z nimi jeździć na wymianę, tracić czas i pieniądze. Z tego właśnie powodu powstały opony całoroczne, które umożliwiają jazdę przez cały rok, bez wymiany i bez odwiedzania wulkanizatora – zobacz. Czy to faktycznie się sprawdza? W pewnym stopniu tak, lecz nie można powiedzieć, że jest to rozwiązanie idealne. Problemem bowiem jest poziom przyczepności takich opon. Zarówno w lecie, jak i w zimie, będą one o wiele gorsze niż dedykowane do takich warunków specjalne opony. Co prawda zapewnią stosunkowo przyzwoity poziom przyczepności, lecz będzie on znacznie odbiegał od tego, co można uzyskać. Jest to zatem rozwiązanie zadowalające, lecz nie idealne. Z tego powodu polecane przede wszystkim tym kierowcom, którzy mieszkania w miastach i po miastach się poruszają, gdzie nawierzchnia jest zawsze w stosunkowo dobrej kondycji.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.